Denne lørdag byder Grindsted Kino på en særlig event, hvor hele omsætningen går UBESKÅRET til støtte for Støt Brysterne. Kinoen inviterer til visninger af filmen "Couture – modens skjulte tråde" klokken 15.00 og 19.00, og der er flere oplevelser på programmet.
Gæster kan nyde gratis kaffe og kage sponsoreret af Palles Bageri, og XL-balloner sørger for en smuk lyserød atmosfære med balloner. Desuden er der mulighed for at vinde en buket blomster ved hver forestilling.
Grindsted Kino opfordrer lokalsamfundet til at samle venner og familie til denne begivenhed, der både byder på underholdning og støtter en vigtig sag.
Dansk Dart Union har annonceret, at Billund er blevet valgt som værtsby for EM i Dart i 2028. Det er en betydningsfuld markering, da det er 50 år siden, Danmark deltog i det første europamesterskab i dart.
Med støtte fra Sport Event Denmark og Billund Kommune har Dansk Dart Union formået at bringe denne prestigefyldte internationale sportsbegivenhed til Danmark, hvilket fremhæver Billund på både nationalt og internationalt plan. Dette værtskab giver en unik mulighed for at fremvise byen og sporten bredt.
Interesserede kan få yderligere oplysninger via Billund Kommunes pressemeddelelser.
GGIF Håndbold har en spændende uge foran sig med fire hjemmebanekampe, der alle afvikles i henholdsvis Lynghallen og MAGION. Klubben opfordrer lokale til at finde den blå trøje frem og støtte holdene fra tribunerne.
Første opgør finder sted lørdag den 3. oktober kl. 14.30, hvor 1. Division Herrer møder Team Sydhavsøerne i Lynghallen. Søndag følger U17 Drenge 2. division op mod Højby Håndbold 3 kl. 15.45 samme sted. Tirsdag den 6. oktober kl. 17.00 står U13 Pige C overfor Give Håndboldklub 2 i MAGION.
Endelig afsluttes ugen med torsdagens 3. Division Kvinder kamp mod Gødvad GIF kl. 19.45 i Lynghallen. GGIF Håndbold håber på stor opbakning på lægterne og en stærk klubånd.
Sæsonens første regionsstævne løb af stablen i weekenden, hvor Svømmeklubben Grindsted deltog med stor entusiasme. Trænerne fremhævede svømmernes flotte præstationer, både i form af deres energi og stærke sammenhold.
Resultaterne ved stævnet lover godt for den kommende sæson, og klubben ser frem til flere succesoplevelser. Svømmerne leverede gode tider og imponerede med deres indsats, hvilket har efterladt trænerne stolte og tilfredse.
MAGION i Grindsted inviterer hele familien til en stemningsfuld eftermiddag med Cirkus Mascot den 12. oktober kl. 17.00. Arrangementet tilbyder en oplagt mulighed for at nyde kvalitetstid med børn, bedsteforældre og øvrige familiemedlemmer.
Besøget af Cirkus Mascot lover en traditionel cirkusoplevelse fyldt med underholdning, grin og magi. Hvis der stadig er huller i efterårsferieplanerne, kan denne oplevelse skrives ind i kalenderen som et højdepunkt i ferien. MAGION ser frem til en dag fyldt med cirkusstemning og glæde.
Fire talentfulde drenge fra GGIF Fodbold i Grindsted er blevet udvalgt til at deltage i den prestigefyldte ATK+ træning i Vejle Boldklub. Det officielle Facebook-opslag fra klubben udbreder glæden over udvælgelsen af Noah Bilgrav Æbelø, Lauge Gade, Adian Fetahagic og Rian Hashash.
De kommende U10-træninger starter næste uge, og der er store forventninger til drengenes udvikling i det intense træningsmiljø. ATK+ er et ekstra tilbud for spillere, der ønsker at opnå yderligere teknisk og taktisk dygtighed, og indebærer udfordrende øvelser i et stærkt og dynamisk miljø.
Klubben anerkender også indsatsen fra pigernes holdkammerater og trænerteamet, bestående af Mille, Leif, Jonas og Mathias, som har bidraget væsentligt til spillernes muligheder og udvikling. GGIF Fodbold sender et stort tillykke til de udtagne spillere og opfordrer til lokal opbakning, når de unge talenter tager hul på den nye oplevelse i Vejle.
Grindsted Kirke - Hedens Domkirke inviterer alle interesserede til næste samling af studiegruppen tirsdag den 6. oktober kl. 19.30 i Kirkehuset.
Deltagerne vil få mulighed for at dykke ned i Paulus' brev til Galaterne samt 1. Korintherbrev, hvor både nye og erfarne bibellæsere kan deltage.
Flere oplysninger kan findes på Grindsted Sogns hjemmeside.
Kølig start, lun eftermiddag.
Billund Bibliotekerne opfordrer alle til at deltage i Orlaprisen 2026, hvor børnene selv er i centrum. Det er femte år, denne populære bogpris afvikles, og både anbefalinger og stemmer kommer fra unge læsere.
Bibliotekerne tilbyder de nominerede bøger både fysisk og digitalt. På Magion biblioteket og Billund bibliotek kan de lånes, eller læses online via e-reolen GO. Afstemningen er åben fra 1. oktober til 1. november, hvor børn kan være med til at vælge årets vinder.
I efterårsferien inviterer Magion til festlige aktiviteter for børn og familier i Hal 3. Den 17. og 18. oktober vil hoppeborge og leg dominere hallen og tilbyde børn muligheden for at bruge deres energi i trygge rammer. Aktiviteterne finder sted mellem kl. 10.00 og 15.00.
Som noget nyt byder programmet i år på BørneJump, en fitnessaktivitet for børn i alderen 9-13 år, der kombinerer trampolinspring med musik.
Der er også mulighed for en tur i svømmehallen, når der skal slappes af. Magion opfordrer lokale børnefamilier til at sætte kryds i kalenderen for et par aktive og sjove feriedage.
Billund Kommune har annonceret, at de nu stiller det uvildige værktøj SolarSim til rådighed for alle borgere, der overvejer at investere i solceller.
Værktøjet er designet til at gøre det lettere at finde ud af, om solceller kan betale sig, ved at give brugerne mulighed for at indtaste deres adresse og elforbrug, og derefter tegne de tagflader, der overvejes til solceller.
Det kræver ingen kontaktoplysninger, er 100% uvildigt, og kan give en samlet beregning af den passende anlægsstørrelse, samt en vurdering af pris og besparelse over tid. Interesserede kan prøve værktøjet via kommunens hjemmeside.
Grindsted Kino åbner dørene for en særlig SeniorBio visning torsdag den 8. oktober. Arrangementet starter kl. 14.00 med kaffe og kage, mens filmen Saltstien vises kl. 15.00.
Saltstien følger Raynor og Moth på en vandring langs Englands kyst, en rejse fyldt med kærlighed og håb. Denne visning er for medlemmer af Ældresagen, som skal huske at medbringe medlemskortet.
For dem der ikke kan deltage i SeniorBio, vises Saltstien også senere på dagen og resten af ugen for alle. Dermed er der rig mulighed for at invitere familie og venner til denne rørende fortælling i Grindsted Kino.
MAGION Center meddeler, at der nu er udsolgt til René Dahl Andersens foredrag "Vi er vores valg," som finder sted den 20. oktober.
Interessenter opfordres til at skrive sig på ventelisten via MAGIONs hjemmeside, da der stadig kan opstå mulighed for billetkøb, hvis nogen billetter bliver frigivet.
Arrangementet, der fremkalder stor interesse, holdes i samarbejde med Hønseklubben. MAGION takker for den varme opbakning og ser frem til en inspirerende aften.
Praktikanten hos MAGION har været flittig med kameraet til Jobmessen i Billund Kommune, der fandt sted i MAGION den 24. september. Arrangementet samlede virksomheder og jobsøgende til en dag med gode samtaler og netværksmuligheder.
MAGION roste samarbejdet med Billund Kommune og de mange deltagere, der bidrog til messens succes. En video, produceret af praktikanten, fanger øjeblikke fra dagen og kan ses på MAGIONs Facebook-side.
GGIF Håndbold opfordrer alle entusiaster til at samles i Lynghallen på lørdag, når holdet møder Team Sydhavsøerne i en vigtig kamp i 1. division.
Kampen, der finder sted kl. 14.30, bliver en anledning til at iklæde sig de blå farver og skabe en intens hjemmebanefølelse. Fans opfordres til at tage del i fællesskabet og sørge for, at hallen fyldes med et "blåt hav".
Billetter kan købes allerede nu for at sikre sig plads i "hulen", som GGIF kalder deres hjemmebane.
Grindsted Kirke byder på en hyggelig kirkefrokost i Kirkehuset umiddelbart efter den kommende BUSK-gudstjeneste på søndag den 4. oktober.
Gudstjenesten finder sted i kirken kl. 10.30, hvorefter frokosten starter kl. 12.00.
Prisen for at deltage i frokosten er 40 kr. pr. person, og alle interesserede er velkomne til at deltage.