Når solen står højt på himlen, inviterer Billund Bibliotekerne voksne til at dykke ned i kærlighedens verden med sommerbogbingo. Her kan man finde inspirerende litteratur til strandtæppet, med alt fra sommerflirts til store romancer.
Bibliotekets sommerkonkurrence opfordrer de voksne til at læse diverse romantiske bøger og dermed sætte krydser på deres bingoplade. Deltagere kan hente pladerne enten på deres lokale bibliotek eller via bibliotekets hjemmeside og dermed tage del i denne læseoplevelse.
MAGION Fitness i Grindsted opmuntrer lokale og besøgende til at holde træningsvanerne ved lige i sommermånederne.
Fra 1. til 31. juli 2026 kan man med et Sommerpas få adgang til forskellige træningsfaciliteter fra kun 299 kr. Udover fri adgang til fitnesscentret kan man med en opgradering til 349 kr. også benytte svømmehallen og booke padelbaner. Der er ingen oprettelsesgebyrer, og opsigelse kræves ikke.
Fitnesscentret understreger, at både nye gæster og faste medlemmer er velkomne i fællesskabet. Tilmelding foregår online, og eventuelle spørgsmål kan rettes til informationsskranken på stedet.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Grindsted.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Grindsted. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Grindsted Kirke glæder sig til at byde indenfor til en speciel sommerklokkespilskoncert fredag den 17. juli kl. 14.00, hvor gæsteklokkenisten Martin Hørløck vil spille.
Hørløck, der er uddannet kirkemusiker og klokkenist, er kendt for sin brede musikalske baggrund som organist i Møgeltønder samt sanger og musiker i forskellige genrer som jazz, country og blues.
Koncerten, som har gratis entré, giver mulighed for at opleve klokkespillets unikke klang - både indenfor kirkens rum og udenfor, hvor musikken også kan høres.
Denne weekend kan du dykke ned i kreativ udfoldelse på Magion Biblioteket eller nyde en unik klokkespilskoncert ved Grindsted Kirke. Uanset interesser er der noget for alle i Grindsted denne fredag.
Kølig start, mild eftermiddag.
Selvom vejret udenfor er gråt og vådt, inviterer MAGION til en anderledes og våd oplevelse indenfor. Svømmehallen holder åbent hver dag i sommeren fra kl. 10.00 til 15.00, og byder på masser af sjove aktiviteter for hele familien.
Særligt hver tirsdag, torsdag og lørdag mellem kl. 12.00 og 15.00 kan gæster glæde sig til, at det store bassin fyldes med populære badedyr. Et ideelt valg til både regnvejrsdage og pauser fra sommervarmen. Alle er velkomne til nogle hyggelige timer i vandet hos MAGION.
MAGION melder om sidste mulighed for at sikre børnenes plads til den populære sportsuge i uge 32. Sportsugen lover en uge fyldt med aktiviteter og nye oplevelser, med mulighed for blandt andet badminton, håndbold, fodbold, svømning og meget mere.
Arrangementet, der finder sted i MAGION, giver børnene fem aktive dage med fokus på fællesskab og sportsglæde, under kyndig vejledning af dygtige instruktører. En tak går til hovedsponsorerne Nybolig Grindsted & Billund og AL Sydbank for deres støtte. Tilmelding kan ske via link inden 17. juli kl. 8.00.
Grindsted Kirke - Hedens Domkirke inviterer til en hyggelig dag under Grindsted Festuge med fællesspisning og sang i teltet på Torvet. Arrangementet finder sted søndag den 23. august kl. 12.30.
Maden til begivenheden leveres af Hotel Hedemarken, og der er allerede nu mulighed for at bestille. Yderligere informationer kan findes på kirkens hjemmeside, hvor man også kan tilmelde sig. Det er en oplagt mulighed for både lokale og besøgende at nyde en dag i godt selskab med mad og musik i centrum.
MAGION kan glædeligt meddele, at Teamly – Vikar & Rekruttering forlænger deres samarbejde og fortsætter som sølvpartner. Teamly har udvidet samarbejdet ved at tilføje et nyt reklameskilt i AL Sydbank Hal 3, hvilket vil blive en fast del af hallen fremover.
I et opslag på Facebook udtrykker MAGION deres taknemmelighed overfor Teamlys vedvarende støtte, som spiller en væsentlig rolle i at fremme fællesskabet og skabe positive oplevelser for de mange brugere af faciliteterne. Samarbejdet fremhæves som noget, der styrker de daglige aktiviteter i MAGION.
Billund Bibliotekerne lancerer en kreativ sommeraktivitet for voksne læsere: bogbingo, hvor udfordringen er at læse bøger, der har vundet en pris.
Deltagerne opfordres til at vælge bøger som Læsernes bogpris, DR romanprisen eller Nordisk Råds Litteraturpris. For at deltage kan man hente en bingoplade på biblioteket eller via deres hjemmeside. Det er en unik måde at nyde sommeren med god litteratur og samtidig deltage i konkurrencer.
Fra den 13. juli vil Grindsted bymidte være genstand for en detaljeret registrering af bygningers kulturarv. Billund Kommune oplyser, at samarbejdspartnere vil tage billeder af husfacader for at identificere bevaringsværdige bygninger bygget mellem 1890 og 1960.
Denne proces er en del af en ny lokalplan for området, med særligt fokus på bygninger opført omkring jernbanestationen, et betydningsfuldt kulturmiljø.
Ejere af relevante ejendomme modtager yderligere information via e-Boks. Projektet er en del af den nationale Frie Bymidter-tiltag under Plan- og Landdistriktsstyrelsen, hvor Grindsted er blandt 14 udvalgte byer.
Gymnastikfans i Grindsted kan nu sikre sig en plads på favorit-holdet hos GGIF Gymnastik. Klubben har netop offentliggjort holdoversigten for den kommende sæson og inviterer både nye og erfarne gymnaster til at tilmelde sig.
Den nye sæson byder på et væld af aktiviteter, herunder spring, leg og fællesskab. GGIF Gymnastik opfordrer alle interesserede til at finde det hold, der passer bedst til dem, på deres hjemmeside, hvor tilmeldingen nu er åben. Klubben ser frem til at byde velkommen til både nye og kendte ansigter i hallen.
GGIF Håndbolds U15- og U16-hold deltog i den prestigefyldte Partille Cup i Göteborg, verdens største håndboldturnering. Konkurrencen samler sportsudøvere fra hele verden, med dette års deltagelse af 1.399 hold fra 36 lande.
U16-holdet blev støttet af fire talentfulde spillere fra Billund, og sammen med deres dedikerede trænerteam, Voss, Gier, Fredmar og KH, opbyggede de et stærkt fællesskab. Ugen bød ikke kun på intens håndbold på turneringens 70 udendørs baner, men også på festlige oplevelser som åbningsceremonien og et besøg i Liseberg forlystelsespark.
GGIF Håndbold takker trænere, spillere og alle involverede for deres bidrag til en uforglemmelig uge, som styrker både fællesskab og sportslig udvikling.
Grindsted Grand Prix Gymnastik ser frem til en ny, spændende sæson for 2026/2027, hvor både nye og tidligere gymnaster inviteres til at deltage. Klubben har åbnet op for de første tre prøvetræninger, så interesserede kan få en fornemmelse af Grand Prix-fællesskabet, inden der sker en endelig holdfordeling.
Træningsstarten i uge 33 vil give deltagerne mulighed for at prøve kræfter med gymnastikken og mærke fællesskabet. Holdene vil derefter blive sammensat med fokus på at optimere trænings- og udviklingsmiljøet. Klubben understreger, at de vil bestræbe sig på at imødekomme alle ønsker, men forbeholder sig retten til at justere holdene for at sikre en givende sæson for alle deltagere.
Interesserede kan finde specifikke træningstider via opslaget på klubbens Facebookside. Grindsted Grand Prix Gymnastik ser frem til en sæson fyldt med træning, sammenhold og Grand Prix-gymnastik.