Mød julen i MAGION den 31. oktober og 1. november, når julemessen indtager huset fra kl. 10.00 til 16.00 begge dage. MAGION inviterer alle til en weekend fyldt med hygge, juleinspiration og kulinariske oplevelser.
MAGION Café frister med en speciel juleplatte til 129 kr., indeholdende klassiske juleretter som sild, varmrøget laks, flæskesteg, frikadeller og dessert. For at sikre sig en juleplatte, anbefales det at bestille via e-mail.
Under messen kan man også nyde lækre sandwiches fra 49 kr. samt juledrikke og kager i 'Julemesse Caféen'. Besøg MAGION og start juleforberedelserne med god mad og julehygge.
KFUM Soldatermission i Grindsted og omegn inviterer til Soldatervennerfest den 28. oktober kl. 19.00 i Kronen på Solvej 1.
Aftenen åbnes af Grindsted Gospel Kids, der vil synge for de fremmødte. Generalsekretær Erik Kallehave Kristensen vil holde en tale og informere om aktiviteterne på KFUM's soldaterhjem i Danmark og Grønland.
Arrangementet inkluderer kaffe og et lotteri, hvor indtægterne går til soldater- og rekreationshjemmene. Prisen for kaffe er 25 kr. Alle interesserede opfordres til at deltage.
GGIF Håndbolds 1. divisionsherrer står i dag overfor en vigtig kamp, når de klokken 14.00 møder HC Midtjylland i Sand Spedition Arena, Herning. Holdet fra Grindsted går på banen med ambitionen om at sikre sig to vigtige point.
Spillerne forventer en udfordrende kamp mod et formstærkt modstanderhold. Derfor opfordrer klubben alle fans til at iklæde sig de blå trøjer og støtte holdet fra tilskuerpladserne. Deres opbakning kan blive afgørende for, om GGIF kan få pointene med hjem til Grindsted.
Grindsted GIF's senior førstehold står over for en skæbnekamp i morgen kl. 12.00, når de møder Jerne IF på udebane. Kampen er sæsonens sidste, og en sejr vil sikre dem direkte oprykning til Serie 1 – et stort skridt for holdet, hvis oprindelige målsætning var stabilt at etablere sig i Serie 2.
Klubben opfordrer fans, familie og venner til at tage turen til Jerne og støtte holdet. "Vi har brug for alt den opbakning, vi kan få," lyder fra Grindsted GIF, som håber på hjemmebanestemning til støtte for holdets vigtige kamp.
Kølig start, mildere middag og en våd afslutning.
Billund Kommune opfordrer lokale borgere til at overveje en rolle som lægdommere i straffesager. Der kræves ikke juridisk erfaring, men et åbent sind og evnen til at træffe fornuftige beslutninger.
Interesserede kan ansøge om en plads på kommunens grundliste inden 30. november. For at kvalificere sig skal man være fyldt 18 år før 2028, have valgret til folketingsvalg og ikke fylde 80 før 2031. Ansøgning sker via kommunens hjemmeside, hvor yderligere information også er tilgængelig.
GGIF Håndbold tilbyder en smart løsning til deres fans, som nu kan få alle klubbens kampe direkte ind i kalenderen på deres telefon.
Denne tjeneste sikrer, at eventuelle ændringer i kampprogrammet automatisk opdateres, så fans undgår at gå glip af vigtige kampe i "Hulen".
Interesserede kan finde linket i klubbens Facebook-bio for at tilføje kampkalenderen til deres mobil allerede i dag.
Grindsted Cykel Motion forbereder sig på at starte vintersæsonen med en række spændende aktiviteter søndag den 1. november. Det oprindelige opstartsarrangement var planlagt til 25. oktober, men er nu flyttet på grund af dårlige vejrprognoser.
Medlemmer og interesserede inviteres til at møde op kl. 09.30 med enten gravel- eller mountainbikes. Udover en frisk cykeltur i efterårsluften, venter der også en omgang varm suppe i klubhuset, når deltagerne vender tilbage.
Arrangementet lover en kombination af motion, frisk luft og social samvær, og klubben opfordrer alle til at deltage og gøre vinteren sjovere på to hjul.
Grindsted Sportsfiskerforening har på deres seneste Facebook-opslag rejst bekymringer over sammenhængen mellem et fald i stangfangede laks ved skotske floder og den stigende opdrætslakseproduktion i åbne bure. De påpeger, at resistens mod bekæmpelse af lakselus kan have en direkte påvirkning på bestanden af vilde europæiske laks.
Opdrætslaksenes miljøer fremmer ifølge foreningen lakselusens trivsel, hvilket kan være en betydelig trussel mod den vilde laksebestand. Foreningen stiller spørgsmålstegn ved, om denne udvikling kan være en af årsagerne til det formindskede antal vilde laks i Europas floder.
Grindsted Kirke, også kendt som Hedens Domkirke, inviterer til traditionel Allehelgen mindegudstjeneste lørdag den 31. oktober kl. 16.30.
Gudstjenesten vil blive ledet af Iben Tolstrup, Bjarke Friis og Steen Søvndal. Kirken vil være smukt pyntet med levende lys, og der vil blive tændt lys til minde om hver person, der er blevet begravet eller bisat fra kirkerne i det forgangne år.
Udover oplæsning af afdødes navne, byder gudstjenesten på fællessange, bønner, bibellæsninger og stemningsfuld musik, hvor kirkens kor også medvirker.
Grindsted Kino inviterer til en nostalgisk filmaften torsdag den 29. oktober kl. 19.00 med den danske filmklassiker "Familien Gyldenkål". Det er en hyggelig mulighed for at genopleve de skæve påfund og charmerende indfald af familien Gyldenkål, hvis liv blev vendt helt på hovedet i et originalt forsøg på at leve som millionærer uden at tjene pengene.
Tag venner og familie med til en aften fuld af grin og dansk filmhumor, der hylder kreativiteten i modgang. Arrangementet lover at byde på masser af latter og filmhygge i biografens hyggelige omgivelser. Velkommen til en aften i filmklassikkens tegn hos Grindsted Kino.
Grindsted Privatskole inviterer forældre til at overveje deres unikke undervisningstilbud, hvor elever får mere end det rent faglige. Skolen slog i et Facebook-opslag fast, at de fokuserer på et stærkt fællesskab og et miljø med plads til både faglighed og trivsel.
Interesserede forældre opfordres til at tage kontakt, da der fortsat er ledige pladser i flere klasser. For mere information kan man ringe eller sende en e-mail til skolen. Formålet er at nå ud til potentielle nye elever gennem deling af opslaget.
På Grindsted Gymnasie- & Erhvervsskole blev Videnskabsklubben officielt skudt i gang i denne uge. Med fire engagerede gymnasieelever i front, blev lokale 4. og 5. klasser budt velkommen til at deltage i spændende naturvidenskabelige aktiviteter.
Eleverne havde mulighed for at dykke ned i videnskabelige udgravninger og deltage i legesyge eksperimenter, som introducerede dem til naturvidenskabens verden. Grindsted Gymnasie- & Erhvervsskole udtrykker stor taknemmelighed til GEV for den støtte, der har gjort klubben mulig.
Grindsted Kirke byder velkommen til en stemningsfuld koncert den 29. oktober kl. 19.00, hvor Grindsted FDF orkester vil optræde.
Publikum kan forvente både fællessang og nye numre, når orkesteret optræder sammen med solist Karina Holgersen. Arrangementet, som lover en sjov aften for alle aldre, er gratis og fremmer fællesskabet. Der er fri entré for alle interesserede i at deltage i denne musikalske samlingsstund i kirken.
Støtteforeningen for Grindsted Sygehus inviterer alle til at deltage i årets Julemesse i Magion. Messen finder sted lørdag den 31. oktober og søndag den 1. november fra kl. 10 til 16.
Foreningen er at finde i foyerens boder, hvor interesserede kan komme forbi og høre mere om de projekter og initiativer, der støtter Grindsted Sygehus. Et besøg giver en glimrende mulighed for at forstå, hvordan foreningens indsats gør en forskel.
Grindsted Tennis- og Padelklub har forbedret klubbens faciliteter med en udvidelse af terrassen ved klubhuset.
Fire dedikerede frivillige – Flemming, Kaj Verner, Polle og Steen – har stået for arbejdet i denne uge. Klubben roser dem for deres indsats og det flotte resultat, der nu kan nydes af klubbens medlemmer.
Klubben har udtrykt stor taknemmelighed i deres opslag og fremhæver det nye udseende som særdeles vellykket.