Den 12. oktober kl. 17.00 bringer Cirkus Mascot ægte cirkusmagi til MAGION i Grindsted, oplyser kulturcentret via deres Facebook-side. Besøget er planlagt som en efterårsferieaktivitet for hele familien, fyldt med grin og underholdning.
Arrangementet byder på et hyggeligt samlingspunkt for både unge og voksne, mens efterårsbladene falder udenfor. Publikum opfordres til at sikre sig billetter i god tid for at opleve den festlige eftermiddag i cirkusets tegn. Billetter er tilgængelige online og involverer en sjov dag i selskab med akrobater og klovne.
Let start, mild middag og en aften med mere køligt træk. Dagen byder på lidt af det hele, men uden de store udsving.
I dag er kampdagen for GGIF Håndbolds førstehold, der er på vej til Lemvig for at dyste om 2 vigtige point på udebane. Klubben sendte en varm tak til de tilhængere, der trofast rejser med og støtter fra tribunerne. Kampen markerer begyndelsen på en travl håndboldweekend.
Mens førsteholdet kæmper mod Lemvig, indtager GGIFs ungdomshold denne weekend hallerne til AL Sydbank Cup. Klubben fejrer engagementet fra både spillere og frivillige, mens 1. divisionsherrerne søndag også vil yde en indsats ved dommerbordene.
Til alle GGIF-ungdomshold lyder en opfordring: "Giv den gas, hjælp hinanden – og vigtigst af alt: Hav det sjovt på håndboldbanen!"
Billund Kommune inviterer til Frivillig Fredag i Viadukthallen i Filskov om en uge, hvor de lokale frivillige hyldes for deres indsats. Arrangementet fremhæver den forskel frivilligt arbejde kan gøre i samfundet.
Blandt de mange hædersgæster er Harry og Lillian Risbjerg, som har været aktive frivillige i omkring 60 år. Parret fortæller, hvordan frivillighed giver dem en meningsfuld fritid og en stor vennekreds, som har været en uvurderlig støtte gennem livet.
Begivenheden sætter fokus på, hvordan frivillighed bryder ensomhed og skaber fællesskab, og der er ingen tvivl om, at Filskovs frivillige kræfter gør en stor forskel for mange.
I sidste uge blev skolegården på Lynghedeskolen, afd. Stenderup, forvandlet til et kunstnerisk frirum, da Søren Savkunstner og over 100 skole- og børnehavebørn samarbejdede om at skabe en træskulptur. Denne kreative aktivitet blev til under eventet Rettighedsstafetten og havde fokus på børnene og deres bud på, hvad et godt børneliv indebærer.
Søren Brynjolf, kendt fra tv og med en baggrund som pædagog, guidede børnene til at dele deres idealer om det gode børneliv. Disse blev indgraveret i en gammel bøgestamme som permanente mindesmærker. Derudover indsamlede eleverne ting fra deres skoleminder, der nu bevares i træets indre som en kilde til positiv energi.
Projektet kulminerede fredag i en festlig fernisering med musik og børnechampagne. Bag initiativet stod to lokale kvinder og Stenderup-Krogager Fællesråd med støtte fra Billund Kommunes Borger Idékasse.
MAGION i Grindsted er klar til en spektakulær aften, når den anerkendte astrofotograf Jakob Arthur Andersen præsenterer sine prisbelønnede billeder af universet. Arrangementet finder sted inden længe, hvor besøgende kan glæde sig til både humor og fascinerende historier fra Jakobs rejser, der spænder fra hans baghave i Danmark til fjerne ørkener.
Jakob, der netop har vundet “Nature Photographer of the Year” ved International Photography Awards i 2026, vil tage publikum med på en visuel rejse langt ud i universet. Der er mulighed for at starte oplevelsen med en Kulturmenu i MAGION Café kl. 17.30, inden præsentationen begynder. Billetter kan findes via det tilgængelige online link.
Forberedelserne er i fuld gang på Grindsted Landbrugsskole, hvor både elever og personale arbejder hårdt op til Åbent Landbrug, der afholdes søndag.
Skolen byder alle interesserede velkommen, og de ser frem til at møde besøgende på dagen. Arrangementet er gratis, men kræver tilmelding via det oplyste link. Initiativet giver mulighed for at få et indblik i livet på landbrugsskolen og er en del af en landsdækkende tradition.
Grindsted Kirke - Hedens Domkirke deler øjebliksbilleder fra deres aktuelle sognetur i det sydlige Grækenland. Med en gruppe på 32 deltagere har rejsen budt på mange oplevelser i "Paulus' fodspor", og nu afsluttes den i hovedstaden Athen.
Deltagerne har udforsket både bibelske og arkæologiske seværdigheder, og har desuden haft tid til både vin- og olivenoliesmagning samt badeudflugter. Turen har givet deltagerne en oplevelse af god mad og et stærkt fællesskab, ifølge opslaget fra kirken. Gruppen sender varme hilsner til venner og familie hjemme i Grindsted.
Grindsted Kino inviterer til en tankevækkende filmoplevelse med "Dobbeltspil", der er en dramatisk fortælling om moral, loyalitet og familiekærlighed. Filmen handler om ejendomsmægleren Anne Sofie, der står over for vanskelige valg, når hendes søn bliver involveret i komplekse situationer på deres lille hjemegn.
Fans af dansk film og medlemmer af Biografklub Danmark kan nyde halv pris på billetten. Kinoen opfordrer filmgængere til at tage en ven eller veninde med for at diskutere filmens dybere temaer bagefter. "Dobbeltspil" byder på en intens rejse gennem de udfordringer, forældre står overfor, når det kommer til at beskytte deres børn.
Fra 1. oktober får borgere i Billund Kommune, der er visiteret til madlevering, en ny mulighed. Sæsonens Madleverandør er netop blevet tilføjet som ny leverandør af måltider til hjemmet.
Denne aftale giver nu brugerne mulighed for at vælge mellem tre forskellige leverandører: Sæsonens Madleverandør, Det Danske Madhus og kommunens eget produktionskøkken på Sydtoften. Interessen for valgfrihed er i fokus, og borgerne kan læse mere om mulighederne og servicebetingelserne på kommunens hjemmeside.
Nollund Kirke inviterer alle til høstgudstjeneste søndag den 20. september kl. 9.00, hvor Steen Søvndal vil lede ceremonien. Arrangementet inkluderer et særligt børneprogram under prædikenen, der sikrer, at de yngste også bliver engageret.
Efter gudstjenesten vil der være mulighed for socialt samvær med kaffe og brød, samtidig med at årets menighedsmøde finder sted. Grindsted Kirke - Hedens Domkirke opfordrer alle interesserede til at deltage i både gudstjeneste og efterfølgende møde.
Grindsted Petanque markerede Løvfaldsfesten den 17. september med både tradition og nyskabelse. Festen, der er en fast del af klubbens kalender, bød i år på indvielsen af en ny flagstang.
Arrangementet omfattede en lille turnering i både double og triple, hvor 25 spillere kæmpede over tre runder, og i alt 30 personer deltog i de efterfølgende festligheder ved grillen. Vejrguderne var ikke helt med på legen, men det forhindrede ikke en aften fyldt med godt humør.
Dagens vindere blev Birgit Hansen, Inge Iversen og Kurt Holm, der kunne tage henholdsvis første, anden og tredjepladsen. Klubben mindede også om, at næste store sammenkomst er Sæsonafslutningsfesten den 9. november.
Hvad er det bedste ved at bo i Grindsted - med dine ord?
Den nordjyske komiker Nicolaj Lange gæster snart MAGION med sit seneste onemanshow, "Et kik ind i Langeland", som lover en aften fuld af grin og nordjyske charme. Nicolaj Lange vil med sin sædvanlige selvironi og skarpe observationer vende hverdagens små og store trivialiteter på hovedet.
Det er Langes femte onemanshow, og denne gang tager han publikum med i en dybere rejse ind i Langeland. Billetter er allerede i salg, og interesserede opfordres til at sikre sig plads til en underholdende aften.
Grindsted Kirke, også kendt som Hedens Domkirke, tilbyder nu en berigende mulighed for bibelsk fordybelse. Studiegruppen vil fokusere på Det Nye Testamente, og alle interesserede er velkomne til at deltage.
Møderne foregår hver anden tirsdag aften fra kl. 19.30-21.30 i Grindsted Kirkehus. Arrangementerne begynder den 22. september med læsning af Paulus' første brev til Thessalonikerne og Filipperne.
Deltagelse er gratis, og der serveres kaffe, te og lidt sødt til møderne. Tilmeldingsfristen er allerede torsdag den 17. september, og man kan tilmelde sig ved at kontakte sognepræst Bjarke Friis telefonisk eller via e-mail. For yderligere information kan man besøge kirkens hjemmeside.
Svømmeklub Grindsted inviterer alle interesserede til generalforsamling torsdag den 17. september klokken 19.00 i Magion. Klubben søger især en ny kasserer og tilbyder sidemandsoplæring det første år, hvilket giver en unik mulighed for at bidrage til klubbens drift.
Er man ikke interesseret i kassererrollen, er der mange andre måder at støtte klubben på. Svømmeklub Grindsted fremhæver vigtigheden af frivillige, der spiller en afgørende rolle i klubbens succes og fællesskab.