Grindsted Privatskoles 5. klasse på vej til Skole OL i København

dato

Grindsted Privatskoles 5. klasse er i fuld gang med deres tur til Skole OL i København, som de skal deltage i i morgen. Klassen begyndte dagen med en bustur fyldt med latter og hyggeligt samvær.

Undervejs har de haft en lærerigt stop ved Mosede Fort, hvor eleverne, sammen med klasser fra Sdr. Omme Skole og Grindsted Vestre Skole, deltog i et samarbejdsspil om 1. Verdenskrig. Turen bød også på en sjov eftermiddag med aktiviteter som dødbold og leg, afsluttet med et populært besøg på McDonald’s.

Dagen havde en særlig overraskelse, da Camilla V blev fejret på sin fødselsdag med en gave fra klassen og fødselsdagsis. Glæden og forventningerne til morgendagens Skole OL er store, hvor bueskydning bl.a. står på programmet.

Mest læste artikler