Billund Kommune er et eksempel på, at Skole OL-værtskab styrker idræt og samarbejde

Foto: Billund Kommune.
dato

Billund Kommune har haft stor succes med at være vært for Skole OL-finalen, hvilket har styrket samarbejdet mellem kommunen, skolerne og de lokale foreninger.

Det viser en ny rapport fra Forsknings- og Implementeringscenter for Idræt, Bevægelse og Læring (FIIBL).

Borgmester Stephanie Storbank (V) udtaler, at rapportens konklusioner bekræfter kommunens antagelser om, at værtskabet kunne skabe gode synergier.

Skoler og foreninger fremhæver, at Skole OL-finalen har styrket deres samarbejde og arbejde. Børnene har også haft positive oplevelser med at prøve nye aktiviteter og styrke fællesskabet i klasserne.

Skole OL-finalen har været en win-win situation for alle involverede parter, og det er planen at bygge videre på de gode erfaringer i fremtiden.


https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/13733925/billund-kommune-er-et-eksempel-pa-at-skole-ol-vaertskab-styrker-idraet-og-samarbejde?publisherId=13560004&lang=da
Kilde: Billund Kommune
Boliger til salg i Grindsted

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.