Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Grindsted

Lokalt nyt
3 timer siden

3. klasse fra Grindsted Privatskole hjalp GEV med idéudvikling

Elever fra 3. klasse på Grindsted Privatskole besøgte i går GEV for at samarbejde om personaleforeningens arrangementer. Besøget var en del af et fast samarbejde mellem skolen og GEV.

Under besøget fik eleverne til opgave at interviewe otte medarbejdere fra GEV. Formålet var at finde ud af, hvilke aktiviteter medarbejderne finder interessante og hvorfor nogle måske vælger at blive væk fra arrangementerne. Forud for interviewene diskuterede klassen fællesskabets betydning.

Efter interviewene udarbejdede eleverne plakater med forslag og pointer, som nu præsenteres i GEV's kantine. Grindsted Privatskole takker både GEV og 3. klasse for en inspirerende dag.

Lokalt nyt
2 timer siden

Svømmeklubben Grindsted afsluttede sæsonen trods tekniske udfordringer

Svømmeklubben Grindsted afholdt sæsonens sidste ministævne, og selvom der var næsten en halv times tekniske problemer, lykkedes det svømmerne at afslutte med stil. Klubbens unge talenter holdt humøret højt og svømmede flotte løb, hvilket skabte en positiv afslutning på sæsonen.

De udviste en bemærkelsesværdig gåpåmod på trods af udfordringerne, og klubben roser dem for deres indsats og vedholdenhed. Stævnet understregede fællesskabet og den positive ånd i klubben.

Lokalt nyt
2 timer siden

Grindsted Landbrugsskole afholder medicinkursus for GF2 EUX-elever

Eleverne på Grindsted Landbrugsskoles GF2 EUX-uddannelse har netop gennemført et medicinkursus, hvor fokus lå på sikker og ansvarlig medicinhåndtering i landbruget. Kurset omfattede en grundig gennemgang af håndtering og bortskaffelse af medicin og medicinaffald, inklusive korrekt brug af kanyler.

Ud over medicinlære blev der også undervist i dyrevaccination, med vægt på, hvordan og hvor man administrerer indsprøjtninger på kvæg og grise. Øvrige dyrearter som får, heste, kaniner og mink blev også berørt i teoridelen.

Den praktiske del af undervisningen blev udført på kyllingebryst, hvor eleverne trænede injektionsteknikker ved hjælp af farvet væske for at illustrere korrekt fordeling under huden og i musklen. Grindsted Landbrugsskole bemærkede, at billederne fra undervisningen kan fremstå voldsomme, men understreger, at det blot er en del af den nødvendige træning.

Lokalt nyt
2 timer siden

To Grindsted-lystfiskere fanger laks på samme dag

Lørdag blev en mindeværdig dag for Grindsted Sportsfiskerforening, da to af deres medlemmer, Palle og Kim, begge fangede laks på premieredagen for laksefiskeriet.

Det blev en historisk begivenhed, da det menes at være første gang, foreningen oplever, at to medlemmer har heldet med sig samme dag. Palle fangede en laks på 73 cm og Kim en på 76 cm. Begivenheden blev fejret med stor glæde og stolthed i foreningen.

Lokalt nyt
2 timer siden

Sydtrafik pop-up salgssteder på Billund og Magion biblioteker

De kommende to mandage får Billund og Magion biblioteker besøg af Sydtrafik, som opretter pop-up salgssteder. Her kan besøgende få hjælp til at oprette basiskort, hvilket gør det nemmere og mere tilgængeligt at benytte sig af den offentlige transport i regionen.

Billund Bibliotekerne deler denne nyhed og opfordrer interesserede til at benytte sig af chancen for at få personlig assistance fra Sydtrafiks repræsentanter. Yderligere information kan findes på deres Facebook-side.

Lokalt nyt
9 timer siden

De Grønne Pigespejdere begejstrer 0. klasse på Grindsted Privatskole

Grindsted Privatskole fik i går besøg af De Grønne Pigespejdere, som tog 0. klasse med på en rejse ind i spejderlivet. Det lille event fandt sted som en del af Den Lille Spejderuge.

Det blev en dag fyldt med indlæring og eventyr, hvor eleverne oplevede fællesskabets styrker og lærte om spejderfærdigheder. Klistermærker blev uddelt, og de forskellige emblemer på spejderuniformerne bragte stor fascination.

Endnu en oplevelse ventede, da børnene iført spejdertørklæder navigerede efter kompas. Besøget satte spor af nysgerrighed og glæde blandt de unge, der fik smag for spejderlivet.

Lokalt nyt
9 timer siden

U10 fodboldhold nød vellykket mini-træningslejr i GGIF

GGIF Fodbold rapporterer om en vellykket mini-træningslejr for deres U10 drenge, som fandt sted lørdag. Dagen var fyldt med aktiviteter, kærligt organiseret af de frivillige omkring holdet, der gik ud på at styrke sammenholdet.

Aktiviteterne startede med et socialt eksperiment, hvor børnene blev inddelt i nye grupper for at tale om, hvordan man er en god holdkammerat. Der var også en spændende tur til discgolfbanen, hvorefter dagens højdepunkt, kage, blev serveret.

Senere på dagen fokuserede teambuilding-aktiviteter på samarbejde og tillid, efterfulgt af fri leg og fangeleg på hele stadion. Dette sociale samvær skal styrke både det sportslige og kammeratlige bånd blandt drengene. De frivillige og trænerteamet modtog stor tak for deres indsats.

Lokalt nyt
9 timer siden

GGIF fodbolds U10/11 piger deltog i WOW PARK Cup i Billund

GGIF Fodbolds U10/11 pigefodboldhold havde en begivenhedsrig weekend til WOW PARK Cup i Billund, hvor sport og samvær gik hånd i hånd.

Pigernes oplevelse var præget af masser af fodboldspil, fællesskab og smil, hvilket blev fremhævet med glæde fra klubbens side. Det var en fornøjelse for alle at se det stærke sammenhold og pigernes engagement på banen.

Klubben opfordrer nu til at dele opslaget for at hylde de unge boldtalenter fra weekenden.

Lokalt nyt
9 timer siden

Årsmøde i Billund Landdistriktsråd med fokus på branding og bosætning

Billund Kommune inviterer til årsmøde i Billund Landdistriktsråd med temaet: Hvordan tiltrækker vi flere tilflyttere? Mødet finder sted på Filskov Kro torsdag den 23. april fra kl. 19.00 til 21.30.

Liv Andersen, udviklingschef og partner i Publico Kommunikation, vil holde oplæg om by- og landsdistriksbranding. Billund Landdistriktsråd har siden 2006 arbejdet for udvikling inden for erhverv, turisme og livskvalitet i kommunens 8 lokalråd.

Alle interesserede er velkomne, uden behov for tilmelding, og vil kunne nyde kaffe og brød, mens der fokuseres på dette vigtige emne.

Lokalt nyt
10 timer siden

Gourmet aften med modeshow hos Kvickly Grindsted

Oplev Grindsted har berettet om en spændende arrangement hos Kvickly Grindsted, hvor der inviteres til en udsøgt gourmet aften. Den 29. april kan gæster nyde en eksklusiv 3-retters menu kombineret med vinsmagning i luksuriøse rammer.

Deltagerne vil også kunne opleve et modeshow med stilfulde brands, Cottonfield og Jackpot, og der vil blive delt gevinster ud til en værdi af op til 1000 kr. Billetter kan købes i Kvickly Grindsteds kiosk for 299 kr., med den 20. april som sidste frist for billetkøb. Arrangementet er kun for gæster over 18 år.

Lokalt nyt
10 timer siden

Grindsted Kino præsenterer Cannes-vinderen "Affektionsværdi"

Grindsted Kino- Kulturhus inviterer filmelskere til en storslået biografoplevelse med filmen "Affektionsværdi", der har vundet Grand Prix ved Cannes Film Festival. Den anerkendte instruktør Joachim Trier, kendt fra "Verdens værste menneske", står bag dette stærke drama. Filmen fortæller historien om søstrene Nora og Agnes, der genforenes med deres far, en tidligere berømt instruktør på jagt efter et comeback.

Med imponerende skuespil fra Renate Reinsve, Inga Ibsdotter Lilleaas, Stellan Skarsgård og Elle Fanning, vil publikum opleve en historie om ambition, kærlighed, familie og tilgivelse med det sommerlige Oslo som en betagende baggrund. Medlemmer af Biografklub Danmark kan glæde sig over at se filmen til halv pris, hvilket gør denne premiere til en perfekt anledning for en biograftur.

Lokalt nyt
10 timer siden

Vind weekendbilletter til Magionske Dage i Grindsted

MAGION, et centralt samlingssted for sport og kultur, lancerer en lyn-konkurrence for at fejre de kommende Magionske Dage. Konkurrencen giver familier chancen for at vinde weekendbilletter til dette populære event.

Deltagere skal svare på et simpelt spørgsmål: Hvornår kan man opleve Lille Bille? Svaret kan findes i programmet på MAGIONs hjemmeside. Vinderne, som får en familie-weekendbillet, vil blive kontaktet direkte efter lodtrækningen på fredag.

Deltagelsen sker ved at kommentere på det originale Facebook-opslag fra MAGION.

Lokalt nyt
15-04-2026 19:50

Skoleelever forbereder stor koncert med Odense Jazz Orchestra

Cirka 270 unge, entusiastiske 4. klasseelever samledes i dag i Billund Idrætscenter til en fælles kordag, der kulminerer med en stor koncert senere i dag. Eventet, der er et resultat af samarbejde mellem Billund Kulturskole og lokale skoler, byder på en optræden med både Odense Jazz Orchestra og LEGOLAND Billund Garden.

Eleverne har øvet intenst siden januar og mødtes i dag for at perfektionere deres numre. Koncerten finder sted kl. 17.00 og er åben for alle interesserede, hvor der er gratis adgang i hal 1 indtil kl. 18.00.

Lokalt nyt
15-04-2026 19:50

MAGION inviterer til fællessang og fællesspisning den 4. maj

MAGION byder alle interesserede velkommen til en aften fyldt med musik og fællesskab den 4. maj. Arrangementet, der finder sted i MAGION, vil have fokus på fællessang med forårstoner og frihedssange som en markering af befrielsen.

Gæster kan forud for sangene nyde en særlig forårsmenu i MAGION Caféen, der skaber en hyggelig ramme for aftenen. Billetter kan købes på magion.dk, og MAGION udtrykker stor glæde over at kunne dele sangens glæde med lokalsamfundet.

Lokalt nyt
15-04-2026 17:50

Grindsted Speedway klar til hjemmebanesæsonen 2026

Grindsted Speedway starter sæsonen om blot to uger, og forventningerne er høje blandt arrangører og fans. Klubben opfordrer lokale speedwayfans til at sikre sig adgang til alle hjemmeløb i 2026-sæsonen ved at købe et sæsonkort.

Sæsonkortet, som kan købes via Billetlugen, giver adgang til alle ligaløb i årets SpeedwayLiga på Grindsted Speedway Center. Ved fremvisning af kvittering ved første hjemmebanematch modtager man det fysiske kort.

Lokalt nyt
15-04-2026 13:55

GGIF Gymnastik inviterer til generalforsamling og fællesspisning

GGIF Gymnastik i Grindsted byder alle medlemmer velkommen til den årlige generalforsamling, der finder sted tirsdag den 28. april.

Arrangementet afholdes i Fællesskabet i Magion, hvor der indledes med fællesspisning kl. 18.30, efterfulgt af selve generalforsamlingen kl. 19.30.

For at deltage i middagen skal man tilmelde sig senest den 21. april ved at sende en e-mail til info@ggif-gymnastik.dk. Eventuelle forslag til dagsordenen skal også indsendes inden denne dato. GGIF Gymnastik håber på stor deltagelse fra klubbens medlemmer.