Bo-Lindegården, et døgntilbud for voksne borgere med udviklingshandicap i Grindsted, er nu klar til at påbegynde en større udvidelse og renovering. Det første spadestik blev taget i dag, og projektet omfatter opførelsen af 10 nye almene boliger som dobbelthuse samt renovering af tre eksisterende boliger.
Udvidelsen vil også inkludere etableringen af et nyt fælleshus med anretterkøkken og opholdsrum, designet til at fremme socialt samvær og aktiviteter i mindre grupper. Med særlig fokus på individuelle behov, skal de nye rammer skabe et trygt og stimulerende miljø for beboerne. Indflytning forventes at ske mod slutningen af året.
MAGION i Grindsted er klar til at gøre vinterferien i uge 7 endnu mere spændende med en række aktiviteter for hele familien. Centret åbner dørene for både fitnessentusiaster og vandhunde, der kan nyde fitnesscentrets tilbud hver dag med ændrede bemandingstider.
Svømmehallen vil have åbent fra kl. 10.00 til 15.00 alle dage, hvor besøgende kan deltage i vandaktiviteter og nyde varmtvandsbassinet. Det er værd at notere, at banesvømning ikke vil være tilgængelig, når badedyrene er i vandet.
Caféen og informationen i MAGION følger særlige åbningstider i løbet af ugen, hvor man i caféen kan blive betjent fra mandag til onsdag kl. 09.00-14.00 og forlænget åbning torsdag og fredag til kl. 15.00.
Derudover opfordrer MAGION til, at familierne booker Pay n' Play på deres hjemmeside, hvor der kan dystes på badminton- eller padelbanen. Med aktiviteter for alle aldre ser MAGION frem til at tage imod alle besøgende til en aktiv vinterferie.
MAGION i Grindsted inviterer til feriesjov i uge 7, hvor både børn og voksne kan forvente leg og aktivitet torsdag og fredag fra kl. 10 til 15.
Det populære hoppeland tilbyder adgang til 85 kr. pr. barn, mens voksne kan deltage uden ekstra omkostninger. Svømmehallen er åben med et stort badedyr fra kl. 12 til 15, hvor almindelig entrépris gælder.
Derudover holder caféen åbent med varme drikke og snacks. Arrangementet sker i samarbejde med JP Udlejning og lover at give hele familien en sjov ferieoplevelse.
Søndre Boulevard 47 er netop kommet til salg til hele 3.595.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Grindsted.
For mange unge er MAGION en vigtig del af deres daglige rutine, hvor de kan deltage i forskellige sportsaktiviteter og foreningsliv efter skoletiden. Med fokus på unge, byder centeret på et væld af muligheder for at forblive aktive og engagere sig i fællesskabet.
MAGION tilbyder et All-medlemskab, der giver adgang til blandt andet fitness for både børn og unge, svømmehal samt mulighed for at spille badminton og padel via "Pay & Play". Centeret lægger op til, at unge kan vælge, hvordan de vil bruge deres fritid, uanset om det handler om træning eller socialt samvær. Læs mere om medlemskabet og de mange muligheder på MAGIONs hjemmeside.
Seneste opdateringer fra Sydøstjyllands Politi på X: https://t.co/Vdya87ZFrc
GGIF Fodbold har intensiveret deres vintertræning, hvor seniorholdene nu er godt i gang med træningskampene for at forberede sig til den kommende forårssæson.
I sidste weekend deltog GGIF's Serie 3- og Serie 5-hold i en træningskamp mod Sanderum, et hold fra Fyn, der normalt spiller i Fyns Serie 1 og Serie 3. Kampen bød på høj intensitet, gode dueller, og sikrede værdifuld kamptræning for begge hold.
Klubben ser frem til at fortsætte vinterarbejdet og forberede sig på forårssæsonens udfordringer.
I dag kl. 14.30 vender GGIF Håndbold tilbage til hjemmebanen i Lynghallen for at spille mod TTH Holstebro. Kampen markerer holdets første optræden efter julepausen, og hele byen opfordres til at møde op og støtte drengene med stor opbakning fra tribunerne.
Dørene åbner kl. 13.00, og kampen forventes at blive både intens og fyldt med energi. GGIF Håndbold opfordrer fans til at finde den blå trøje frem og tage venner og familie med for at skabe en stærk hjemmebane-atmosfære.
Billetter kan stadig købes via klubbens hjemmeside, og holdet ser frem til en dag fyldt med spænding og håndboldfest.
GGIF Håndbolds 3. divisions damer er klar til en spændende pokalrunde mod 2. divisionsholdet DHG Håndbold fra Odense. Kampen finder sted i Lynghallen mandag den 9. februar kl. 19.30, hvor pigerne kan drage fordel af hjemmebanen.
Klubben opfordrer lokale fans til at møde op og støtte holdet fra sidelinjen. Der er gratis entré, så der er god grund til at fylde hallen med et blåt publikum for at give pigerne et ekstra boost.
GGIF Håndbold bemærker også, at deres ligaherrer spiller deres første ligakamp efter vinterpausen i morgen kl. 14.30, hvilket gør weekenden til en fest for håndboldfans.
Hvis du gik glip af premieren, er der stadig mulighed for at se "Klassefesten 4 – Venner for livet" i Grindsted Kino. Biografen fortsætter nemlig visningerne hele ugen, frem til onsdag den 11. februar.
Filmen lover mange grin og pinlige øjeblikke, med venne-kaos og genkendelige situationer, perfekt til en aften i biografmørket. Grindsted Kino opfordrer publikum til at booke billetterne hurtigt, så de kan være med til at opleve denne danske komedie, fyldt med klassefeststemning, før den sidste forestilling.
Svømmeklubben Grindsteds unge svømmere viste deres talent ved et ministævne i onsdags, hvor de leverede imponerende præstationer i vandet. Stævnet blev mødt med stor tilfredshed fra trænerstaben, som udtrykte stolthed over svømmernes indsats og holdånd.
Klubben fremhæver i et Facebookopslag den gode energi og fællesskabsfølelsen, der prægede dagen. De takker også deres sponsorer, IFF og Vestjysk Bank, for deres støtte, som gør det muligt at tilrettelægge sådanne begivenheder.
Billund Kommune kunne i dag fejre en ny rekorddeltagelse ved Skolernes Skakdag, hvor hele 873 lokale skoleelever kommunalt fra bl.a. Lynghedeskolen afd. Søndre satte hjernen på arbejde gennem skak.
Traditionen tro deltog eleverne i forskellige skakspil som pistolskak og Fortnite-skak, arrangeret af Dansk Skoleskak, og alle fik diplomer for deres indsats. Udover Lynghedeskolen deltog også Grindsted Vestre Skole, Hejnsvig Skole, Vorbasse Skole og International School of Billund.
Dagen markerer den 16. Skakdag på landsplan, hvor 61.862 elever fra 363 skoler satte ny landsdækkende rekord i deltagelse. Glæden fortsætter, når Billund den 24. april er vært for landsfinalen i MAGION, hvor over 1.000 elever samles.
GGIF Håndbold fejrer en stor præstation blandt egne rækker, da Grindsted-drengen Hubert får plads som tredje målmand på førsteholdet fra næste sæson.
Hubert, der er kendt for sin ydmyghed og arbejdsomhed, har vist stærke præstationer på 2. divisionsholdet og balancerer samtidig håndbold med en elektrikeruddannelse.
Han vil fortsætte med sine kampe på 2. divisionsholdet, men er nu en del af førsteholdets aktiviteter og står klar, hvis der er brug for ham. Dette skridt understreger, at dedikeret indsats kan føre til store muligheder i GGIF.
Grindsted Grand Prix Gymnastik rækker ud med en stor tak til lokale sponsorer for deres generøse støtte. Via deres Facebook-opslag fortæller Team Rubina, hvordan sponsorer som Davidsen Grindsted, Atami Sushi Restaurant - Billund og DEKRA Bilsyn har gjort det muligt for gymnastikholdet at få nyt træningstøj til denne sæson.
Med dette bidrag styrkes både holdånden og motivationen blandt gymnasterne, som fremhæver fællesskabet og sammenholdet som noget helt særligt. Team Rubina er nu klar til at indtage sæsonen med fornyet energi og stolthed, fortæller de begejstret.
Grindsted Kirke inviterer lokale familier til at fejre fastelavn med en gudstjeneste søndag den 15. februar kl. 10.30. Begivenheden tilbyder noget for både børn og voksne, hvor alle er velkomne til at møde op i udklædning.
Efter gudstjenesten fortsætter fejringens festligheder i Kronen, hvor Indre Mission byder på en frokost. Søndagsskolen arrangerer desuden tøndeslagning og uddeler slikposer til børnene, hvilket garanterer en sjov og mindeværdig dag for hele familien.
Billund Kommunes nyvalgte kommunalbestyrelse har haft en begivenhedsrig dag, hvor de har været på rundtur i kommunen. Turen, der startede ved Materialegården i Grindsted, inkluderede besøg på Kompetencecentret, Familiehuset og Huset. Et særligt indslag bestod af frokost og stolegymnastik i GRAND-seniorhuset, hvilket bragte smil og grin frem hos deltagerne.
Efterfølgende fortsatte turen til Stenderup-Krogager for et besøg på legepladsen, inden der blev gjort stop i Sønder Omme, hvor både børn i Børnehuset Skovly og ældre på Omme Plejecenter hilste politikerne velkommen. Busturen sluttede med en rundtur i Filskov, hvor de igangværende byggeudstykninger blev inspiceret.
Borgmester Stephanie Storbank udtrykte stor glæde over dagens tur og ser frem til næste rundtur om en måned, hvor Billund, Hejnsvig og Vorbasse er på programmet.