MAGION har fundet vinderen af deres første adventskonkurrence, og det blev Pia Cramon Jensen, der nu kan glæde sig til at hente sin præmie fra på fredag i Informationen. Den festlige konkurrence fandt sted i anledning af jul, hvor deltagerne havde mulighed for at vinde spændende præmier.
MAGION har allerede annonceret, at en ny konkurrence starter på søndag, og opfordrer alle til at deltage igen. Juletiden hos MAGION indebærer således flere spændende chancer for at vinde og nyde fællesskabet.
GGIF Håndbold kunne torsdag give en uforglemmelig oplevelse til klubbens U13 og U15 drenge. Under intense EM-kampe i Boxen fik drengene mulighed for at være tæt på verdensstjernerne som indløbs- og boldbørn.
Ifølge GGIF Håndbolds Facebook-opdatering skabte denne oplevelse både håndboldminder og drømme for fremtiden. Drengene fik ikke kun mærke stemningen fra tribunerne men også opleve fællesskabet, der er en central del af klubben. Klubben roser initiativtagere og deltagere for at skabe minder for livet for de unge håndboldspillere.
MAGION - Sport, kultur & events lokker lokale familier med et særligt early bird tilbud til Magionske Dage 2026. Tilbuddet, hvor familiebilletter kan erhverves for kun 399 kr., er tilgængeligt fra kl. 12.00 i dag og gælder kun frem til 15. februar 2026.
Arrangementet løber over to magiske dage og tilbyder et væld af aktiviteter og shows med børnenes favoritter. Det er en oplagt mulighed for familier med børn i alderen 2–8 år at få en hyggelig fælles oplevelse. MAGION opfordrer interesserede til hurtig reservation, da antallet af early bird-billetter er begrænset. For mere information kan man besøge deres hjemmeside.
MAGION inviterer alle børn og familier til en farverig festivaloplevelse under Magionske Dage 2026 den 18. og 19. april. Festivalen byder på en bred vifte af underholdende aktiviteter og kendte børneshows, der sikrer to dage fyldt med grin og leg i trygge omgivelser.
Blandt de mange aktiviteter kan børnene opleve shows med populære figurer som PAW Patrol og Bluey samt deltage i kreative værksteder og sport. Aktiviteterne inkluderer også LEGO® byg, ansigtsmaling, ballondyr og en sæbeboble-workshop.
Billetsalget til festivalen starter den 24. januar kl. 12.00, og der sælges billetter separat til både børn og voksne. For yderligere information kan man besøge MAGIONs hjemmeside.
Seneste opdateringer fra Sydøstjyllands Politi på X: https://t.co/8FvDIesdtB
Grindsted Kino- Kulturhus inviterer til en actionfyldt biografoplevelse med filmen "Anaconda", hvor midtvejskriser og kæmpeanakondaer indtager lærredet. Filmen, der kombinerer humor og spænding, har i hovedrollerne Jack Black og Paul Rudd, som spiller Doug og Griff, der beslutter sig for at genskabe deres yndlingsfilm i Amazonas.
Eventyret bliver til en overlevelseskamp, da en gigantisk anaconda forvandler optagelserne til en farlig situation. Publikum kan forvente meta-humor, skarpe grin og en fortælling om venskab og ambitioner. Filmen er nu klar til at indtage biografmørket i Grindsted.
Herrerne fra GGIF Håndbold mødte onsdag aften GOG i sæsonens anden testkamp i Billund Idrætscenter. Kampen blev en udfordrende affære for GGIF, der ellers havde finjusteret strategi efter en skuffende debuttest mod TM Tønder.
GGIF kæmpede igen med at udnytte mulighederne, hvilket gjorde det svært mod GOGs stærke defensiv. På trods af forbedringer i anden halvleg, endte kampen med et nederlag på 22-32.
Taknemmelighed blev udtrykt til Billund Idrætscenter for at huse kampen og for støtten fra de fremmødte tilskuere. Holdet fokuserer nu på træning frem mod ligakampen mod TTH i Lynghallen den 7. februar.
I uge 3 blev indskolingen på Grindsted Privatskole forvandlet til et univers inspireret af forfatteren Ole Lund Kirkegaard, hvilket blev fejret med en farverig fernisering torsdag.
Forældre fik mulighed for at deltage i begivenheden, hvor de kunne opleve de kreative projekter, som børnene havde arbejdet på hele ugen. Arrangementet bød på masser af fantasi og stolthed blandt børnene, der gladeligt præsenterede deres værker.
Seneste opdateringer fra TrekantområdetsBrand på X: Store dele af afspærringen er nu ophævet. Der er nu kun afspærret af Sønderalle mod syd.
Grindsted Kino-Kulturhus inviterer filmglade familier til eventyret "Mumbo Jumbo – Da han blev kæmpestor". Filmen lover en sjov og hjertevarm oplevelse, skabt af Jakob Martin Strid.
Mumbo Jumbo vokser på magisk vis til gigantisk størrelse og må begive sig ud på et eventyr sammen med sine tre bedste venner. De skal finde heksen Baba Jaga, som er den eneste, der kan gøre ham lille igen. Undervejs byder rejsen på små og store eventyr gennem bjerge og skove, fyldt med spænding, grin og vigtige livslektioner om venskab.
Denne fantasifulde familiefilm er perfekt for både børn og voksne, og Grindsted Kino står klar til at lade jer opleve magien på det store lærred.
Grindsted Håndbolds ligaherrer tester i dag formen mod det stærke GOG-hold. Træningskampen afholdes i Billund Idrætscenter, og GGIF Håndbold håber at fylde hallerne med håndboldinteresserede fra hele kommunen.
Kampen finder sted torsdag den 22. januar kl. 18.30 med entrépriser på 50 kr. pr. person eller 125 kr. for fire personer. GGIF Håndbold opfordrer fans til at iføre sig blåt og skabe en fantastisk stemning på tribunen. Klubben ønsker også held og lykke til de danske håndboldherrer, der senere møder Frankrig i BOXEN.
MAGION byder velkommen til en ny kunstudstilling med værker af den lokale kunstner Inger Hansen. Fra nu og frem til den 28. februar kan besøgende opleve hendes farverige og stemningsfulde malerier i både café- og indgangsområderne.
Inger Hansen, beskriver sig selv som en kreativ sjæl, der nyder at eksperimentere med forskellige teknikker og materialer. Hendes inspiration trækker på natur, rejser og oplevelser, men ofte tager malerierne en helt ny retning undervejs i processen. Hun har tidligere haft værker udstillet i Vejle-området og hos Tørring Uldum Kunstforening.
Udstillingen i MAGION er åben for alle, og dem, der selv ønsker at udstille, kan henvende sig på kontakt@magion.dk for mere information. Besøg MAGION og bliv inspireret af Inger Hansens unikke tilgang til kunst.
GGIF Gymnastik i Grindsted opfordrer ligesom tidligere til at støtte op om de lokale helte i Billund Kommune ved at indstille dem til Sports- og Kulturgalla 2026. Arrangementet løber af stablen fredag den 8. maj i MAGION.
Der er nu åbent for indstillinger af kandidater til forskellige kategorier, herunder årets hold, leder/træner, kultur- og idrætstalent samt det eftertragtede skulderklap og æresprisen.
Fristen for indstillinger er den 15. februar 2026, og indstillingerne kan laves via billund.dk/sports-og-kulturgalla. Det er en oplagt chance for at hylde de personer og hold, der gør en forskel i lokalsamfundet.
Grindsted Kirke inviterer til en aften med sang og samvær, når der igen synges fra Højskolesangbogen tirsdag den 27. januar kl. 17.00-18.00 i Kirkehuset, Grindsted. Arrangementet byder på Jesper Søndergaard som dagens gæst, der vil dele sin personlige fortælling med deltagerne.
Jesper, som er menighedsrådsmedlem, er 36 år, gift og far til to drenge. Han er kendt for sit arbejde med tal som driftsøkonom hos SAGRO og sin rolle som kasserer i menighedsrådet. Efter at have boet i Århus-området, vendte han tilbage til rødderne i Grindsted i 2023.
Alle er inviteret til at deltage i den musikalske aften i Kirkehuset, hvor der er plads til både fællessang og hyggelige samtaler.