Musikalske oplevelser i Grindsted Kirke

dato

Grindsted Kirke byder på en række musikalske oplevelser i efteråret 2025. Fra klokkespilskoncerter med klokkenist Peter Langberg til en stemningsfuld aften med GO VOCAL og FDF-orkestret, er der noget for enhver smag. Alle koncerter er gratis og åbne for alle.

Klokkespilskoncerter med Peter Langberg

Fredag den 24. oktober 2025 kl. 16:00 kan du høre klokkespillet i Grindsted Kirke, når klokkenist Peter Langberg afholder koncert. Peter Langberg, klokkenist ved Århus Rådhus og Grindsted Kirke, vil også spille fredag den 21. november 2025 kl. 16:00. Begge koncerter kan nydes både indenfor og udenfor kirken, men den bedste lydoplevelse fås 50-100 meter fra klokketårnet. Der er gratis entré til begge koncerter.

Stemningsfuld aften med GO VOCAL og FDF-orkestret

Torsdag den 6. november 2025 kl. 19:30 inviteres alle til en glad og stemningsfuld koncert i Grindsted Kirke. GO VOCAL og FDF-orkestret vil synge og spille både nye og gamle fællessange. Under ledelse af Anne-Kathrine Højgaard Johansen og med Karina Holgersen på flygel samt Kurt Uhre Knudsen som leder af FDF-orkestret, er der lagt op til en dejlig aften i den 102-årige smukke kirke. Koncerten varer en god times tid, og der er gratis adgang.

Praktisk information:
Datoer og tidspunkter:

  • Fredag 24. oktober 2025 kl. 16:00 - Klokkespilskoncert med Peter Langberg
  • Torsdag 6. november 2025 kl. 19:30 - Koncert med GO VOCAL og FDF-orkestret
  • Fredag 21. november 2025 kl. 16:00 - Klokkespilskoncert med Peter Langberg
Sted: Grindsted Kirke, Kirkegade 1, 7200 Grindsted
Entré: Gratis
Målgruppe: Alle

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut