Foredrag med Jens Birkebæk Bach: Et indblik i Frømandskorpset

dato

Onsdag den 19. februar 2025 kl. 19:00 inviterer Billund Bibliotekerne til et spændende foredrag med Jens Birkebæk Bach, kommandørkaptajn i Søværnet og tidligere chef for Frømandskorpset. Få indsigt i den danske maritime specialoperationsstyrke og de krævende opgaver, de løser.

Frømandskorpset er kendt for sin hårde og krævende uddannelse, der kun er gennemført af cirka 350 personer, inklusive Hans Majestæt Kong Frederik X. Under foredraget vil Jens Birkebæk Bach dele sine erfaringer og fortælle om de fysiske og psykiske udfordringer, der følger med at være en del af denne eliteenhed.

Publikum får mulighed for at høre om de forskellige opgaver, som Frømandskorpset står overfor, og hvad der kræves for at blive en del af denne unikke enhed. Det er en sjælden chance for at få et indblik i en verden, som de færreste kender til.

Praktisk information
Dato: Onsdag 19. februar 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Billund Bibliotekerne, Tinghusgade 15, 7200 Grindsted
Entré: 65 kr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Boliger til salg i Grindsted

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.