MAGION i Grindsted inviterer til en række spændende arrangementer i efteråret. Kulturkalenderen starter den 8. september med fællessang, hvor alle kan deltage i en aften fyldt med sang og fællesskab.
Den 15. september får man mulighed for at møde journalist Anders Agger, der vil dele oplevelser og historier fra sit arbejde. Senere, den 26.-27. september, er børn og unge velkomne til Challenge Days, en weekend fyldt med aktiviteter, kendte gæster og masser af action.
Desuden er der foredrag med René Dahl Andersen den 20. oktober og flere fællessangsarrangementer, herunder en julefællessang den 17. december. Billetter kan købes via MAGIONs hjemmeside, og arrangementerne skal give plads til både sang, hygge og inspirerende fortællinger.