At drikke kaffe med Kierkegaard

Kim Kristiansen
dato

Grundtvigsk Forening Grindsted inviterer til et spændende og tankevækkende foredrag onsdag den 27. maj kl. 19.00 i Kirkehuset i Grindsted.
Hvad hvis du kunne møde Søren Kierkegaard på din lokale café?
En forårsdag i København sker det utænkelige: filosofiens store tænker står pludselig lyslevende foran lægen og forfatteren Kim Kristiansen. Gennem intense cafémøder konfronterer de sammen livets og nutidens store spørgsmål – blandt andet angst, kærlighed, liv, død, tilgivelse og mening i en tilværelse, der ofte føles overvældende.
Aftenens foredrag tager afsæt i dette fascinerende møde mellem fortid og nutid. Kim Kristiansen, der både er forfatter og læge med lokal tilknytning til Grindsted, deler sine refleksioner og inviterer publikum med til cafébordet, hvor de store eksistentielle spørgsmål bringes i spil på en nærværende og vedkommende måde.
Tag plads ved cafébordet, hvor fortid møder nutid – og find svar på spørgsmål, du måske ikke vidste, du søgte.
Entréen er 100 kroner, hvilket inkluderer foredrag samt kaffe og kage.
Kim Kristiansens bog, Kaffe med Kierkegaard, kan købes hos Bog & Idé i Grindsted, og efter foredraget vil forfatteren signere bøger.
ALLE er velkomne til en inspirerende aften i godt selskab.
Praktisk information:
Dato: Onsdag den 27. maj. Tid: Klokken 19.00. Sted: Kirkehuset, Arrangør: Grundtvigsk Forening Grindsted
Entré: 100 kr. (inkl. kaffe og kage)
Kilde: Grundtvigsk Forening Grindsted
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.