Grindsted Kino- Kulturhus annoncerer den spændende ankomst af den nyeste Superman-film, instrueret af James Gunn, med premiere senere i år. Denne version lover at være langt fra den sædvanlige superheltefortælling, da Superman, spillet af David Corenswet, finder hele verden vendt imod sig.
Nicholas Hoult portrætterer en manipulerende Lex Luthor, som lancerer en kampagne mod den folkekære superhelt, mens Lois Lane, spillet af Rachel Brosnahan, kæmper for at afdække sandheden. Filmen lover action, hjerteskærende øjeblikke og en oplevelse, der vil gøre et varigt indtryk.
Fra action til intriger – alle inviteres til en spektakulær visning, hvor biografer lover en uforglemmelig oplevelse.
Grindsted Rideklub er på udkig efter en ny kollega til deres ride-fys afdeling, der ønsker at arbejde med både mennesker og heste. Klubben søger en moden og stabil assistent til at trække heste og assistere ryttere på skoledage.
Stillingen tilbydes hver onsdag formiddag fra kl. 8.30 til 12.30 og hver torsdag eftermiddag fra kl. 13.30 til 17.30. Arbejdet indebærer forberedelse af heste, ledsagelse af ryttere samt omgang med voksne og børn med forskellige handicaps.
Interesserede opfordres til at kontakte Gurli Plagborg for yderligere information.
Stenderup Kirke åbner for tilmeldinger til deres kirkekor for børn i 2. til 6. klasse. De unge sangglade deltagere mødes i Kirkehuset otte tirsdage fra den 19. august til den 7. oktober mellem kl. 14.00 og 15.30.
Udover at synge sange og salmer til kartoffelgudstjenesten den 10. oktober, byder korøvelserne også på hyggelige stunder med saftevand. Det kræver tilmelding via et online link for at deltage, og deltagelse er gratis.
For spørgsmål kan organist Lars Hindborg Skovgaard kontaktes. Stenderup Kirke ser frem til en stemningsfuld efterårssæson med de unge sangere.
Oplev Grindsted annoncerer en konkurrence, der giver deltagerne chancen for at vinde billetter til Alex Porsings spektakulære freestyle motocross-show i MAGION.
Det eventyrfyldte show finder sted fredag den 8. august, hvor Porsing vil imponere publikum med imponerende tricks som backflips og gigantiske spring, ideelt for både børn og voksne.
For at deltage i konkurrencen opfordres interesserede til at følge både Alex Porsing og Oplev Grindsted på Facebook. Herefter skal man kommentere opslaget og tagge de familiemedlemmer, man ønsker at tage med. Vinderen trækkes samme dag klokken 12, så der er god grund til at skynde sig.
Danmarks eneste actionsports-show, AP LIVE 3.0, finder sted på p-pladsen ved MAGION Centret i Grindsted fredag den 8. august. Arrangementet byder på høje spring, vilde tricks og rekordforsøg med freestyle motocross-legenden Alex Porsing i spidsen.
Sammen med foreningen Future Generation præsenterer han et show, der skal inspirere og udvikle både unge og ældre gennem mod og selvtillid. Dørene åbner kl. 18.00, og showet starter kl. 18.30. Efterfølgende er der mulighed for at møde Alex, få autografer og købe merchandise. Eventuelle vejrændringer kan påvirke programmet, som opdateres løbende.
Oplev Grindsted sendte i går en varm hilsen til sine nyeste topfans via deres Facebook-side. Personerne inkluderet er blandt andre Aase Rasmussen, Sanne Nielsen og 22 andre dedikerede fans, som har vist særlig interesse for sidens indhold.
Opslaget opfordrer følgerne til at skrive en kommentar som velkomst til de nye topfans og bidrage til fællesskabet. Dette initiativ fremhæver den stærke lokale opbakning til Oplev Grindsted og skaber yderligere engagement blandt brugerne.
Grindsted Speedway klubben kunne fejre en fortjent sejr på 48-35 over Team Fjelsted. Den unge Oskar Polis imponerede på sin debut med 13+2 på Grindsted-banen, hvilket bidrog til sejren. Klubben sender samtidig en hilsen med ønsket om god bedring til Frederik Jakobsen og Kenneth Bjerre.
Trods udfordrende vejrforhold de seneste dage hylder klubben alle, der mødte op og støttede holdet. Særlig tak går til de uundværlige frivillige, som gør disse arrangementer mulige.
Grindsted Rideklub åbner deres baner fra den 29. til den 31. august for det spændende C-Stævne og Sydjysk Mesterskab for hold. Rideklubben understreger, at der er mulighed for at deltage i flere dressurklasser disse tre dage, selv hvis man ikke stiller op til mesterskabet.
Alle pony- og hesteinteresserede opfordres til at tilmelde sig, inden pladserne bliver fyldt. Tilmelding sker via Rideforbundets hjemmeside, hvor deltagere kan sikre sig en plads til dette arrangement sprintet med dressuraktiviteter.
Tidligere i dag blev der afholdt en U17-landskamp mellem Danmark og Sverige på Billund Stadion, hvor 125 lokale børn fra DBU Fodboldskole fik en helt særlig oplevelse.
Børnene modtog spillerne ved ankomst og deltog i indmarchen, hvor de gik hånd i hånd med spillerne under nationalmelodierne. Med kinderne malet i Dannebrogs farver støttede de ivrigt.
Billund Kommune, i samarbejde med DBU, ønsker gennem dette arrangement at inspirere flere børn til at deltage i fodboldaktiviteter. Kampen, spillet på Billund IF's baner, endte med en sejr til Danmark med cifrene 4-3.
Mark - Billund Kommunes Museer deler på Facebook, hvordan en begejstret e-mail fra museumsformidler Freja har spredt glæde blandt kollegerne. Gæsternes positive oplevelser har haft stor betydning for museets daglige arbejde.
Freja fortæller om en mindeværdig dag med besøg fra en færøsk familie, der nød de håndgribelige aktiviteter, og en international familie bosat i Tyskland, som var imponerede over tilbuddene og delte lækkerier fra Dubai.
Særligt fremhæves en stor hollandsk familie, der følte sig hjemme på Museumsgården Karensminde. Familiens begejstring og deltagelse i museets aktiviteter, herunder skabelsen af jydepotter, understreger den vellykkede kulturformidling på museet.
Grindsted Håndbold GGIF tog en imponerende sejr på 32-22 over Aarhus HC i en træningskamp tirsdag aften. Det lokale hold viste stor styrke mod det ambitiøse 1. divisionshold i Lynghallen, hvor både det solide forsvar og dygtige målmænd markerede sig.
Det var holdets anden træningskamp i sæsonforberedelserne, og der blev afprøvet nye taktikker som 7-mod-6, der blev gennemført med succes. De nye spillere viste også lovende integration på banen.
Støtten fra tilskuerne blev anerkendt som en vigtig faktor for succesen. På torsdag fortsætter holdet deres forberedelser med en træningslejr, inden de møder Skive i endnu en testkamp fredag.
GGIF Håndbolds ungdomshold tog i begyndelsen af juli afsted til det store Partille Cup i Sverige. Fra Lynghallen rejste 32 spillere fordelt på fire hold: drenge U16, piger U16, drenge U18 og piger U18.
Turen til Sverige bød på mere end bare konkurrence. Holdene boede sammen på en skolegang, hvilket styrkede fællesskabet og den sociale interaktion mellem spillerne. Organisationens Facebook-side nævner, at oplevelserne og samværet var vigtigere end selve resultaterne.
Under opholdet, der varede næsten en uge, nød spillerne både de spændende håndboldkampe og samværet, uanset om solen skinnede eller regnen stillede sine udfordringer. Holdaktiviteterne har givet deltagerne uforglemmelige minder og stærkere bånd på tværs af årgange, og nu gør de sig klar til en ny sæson.
Grindsted Stadion bliver rammen om en spændende landskamp onsdag formiddag, hvor Norges U17 fodboldlandshold tørner sammen med deres finske modstykker. GGIF Fodbold inviterer tilskuere til at opleve de unge talenter i aktion.
Kampen fløjtes i gang kl. 11:00, og publikum opfordres til at støtte de to hold i en intens kamp mellem to stærke trupper. Kiosken vil være åben, så der er mulighed for at nyde lidt godt under kampen. Tag familien eller vennerne med til en oplevelse fuld af fodbold og godt selskab på Grindsted Stadion.